Ortodoncja

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne nie tylko poprawia estetykę uzębienie, co w znaczący sposób wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez otaczających nas ludzi, ale także zapewnia prawidłową funkcję i zdrowie zębów, dziąseł oraz kości szczęki i żuchwy.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii obejmującą profilaktykę i leczenie wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne może być prowadzone u pacjentów w każdym wieku, z respektowaniem istniejących wskazań do terapii i oczekiwań pacjentów.

Pierwsza wizyta ortodontyczna może odbyć się po wyrżnięciu zębów mlecznych, aby specjalista ortodonta mógł ocenić, czy rozwój narządu żucia dziecka przebiega prawidłowo.

Powodem wcześniejszego zgłoszenia się do ortodonty oraz prowadzenie działań profilaktycznych lub lecznicznych są m.in. wrodzone wady rozwojowe twarzoczaszki, nietypowa relacja przestrzenna żuchwy i szczęki, zaburzenie wyrzynania zębów, ich nieprawidłowa budowa, przedwczesna utrata zębów lub ich brak czy powtarzane przez dziecko nawyki takie jak ssanie palca, obgryzanie paznokci oraz przedłużające się ssanie smoczka uspokajającego.

Leczenie ortodontyczne powinno być poprzedzone specjalistycznym badaniem klinicznym. Planowanie leczenia ortodontycznego wymaga wykonania badań dodatkowych, takich jak przygotowanie modeli łuków zębowych, czy przeprowadzenie diagnostyki radiologicznej. Niezbędnym elementem jest także rozmowa z pacjentem, a w przypadku dzieci z ich rodzicami, mająca na celu wyjaśnienie istoty problemu, przedstawienie możliwych rozwiązań terapeutycznych oraz uwzględnienie w planie leczenia oczekiwań pacjentów lub ich rodziców.

Stałe aparaty ortodontyczne są nowoczesnym narzędziem pozwalającym leczyć większość wad zgryzu u dorosłych, młodzieży i dzieci. W zależności od rodzaju mogą być przyklejone na powierzchniach wargowych zębów lub znajdować się na podniebieniu czy w okolicy języka lub warg.

 

Estetyka uśmiechu w trakcie leczenia ortodontycznego.

Ceramiczne zamki ortodontyczne zwane popularnie ,,kryształowymi“ są zbliżone kolorystycznie do barwy zębów. Stały aparat ortodontyczny bazujący na zamkach wykonanych z takiego materiału jest mniej widoczny w czasie leczenia ortodontycznego zapewniając Państwu piękny uśmiech nie tylko po zakończeniu terapii, ale także w trakcie jej trwania.

Ortodoncja jako element leczenia wielospecjalistycznego.

Ortodonci często współpracują ze specjalistami innych dyscyplin stomatologii, aby zapewnić Państwu estetyczną i funkcjonalną odbudowę braków zębowych. W wielu przypadkach leczenie ortodontyczne jest niezbędne dla zapewniania pożądanej pozycji zębów przed wprowadzeniem implantów mających za zadanie odtworzyć korzenie utraconych zębów oraz wykonaniem stałych uzupełnień protetycznych.

 

Lekarze

  • Dr n. med. Jerzy Przylipiak